Patnos Rehberim Patnos BAL

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 962

Ekrem Çelebi'den Bütçe Değerlendirmesi

Ekrem Çelebi’den Bütçe Değerlendirmesi

Çelebi, Türkiye’nin 2014’teki büyüme hızının yüzde 4 olmasını beklediklerini açıkladı.

Bütçe disiplini güçlü ekonomiyi doğurdu

Türkiye’nin 2014 yılı bütçesini değerlendiren Plan Bütçe Komisyonu üyesi Ekrem Çelebi, ‘2002 yılında her 100 liranın 43 lirasını faize ödeyen bir Türkiye’den, ekonomisi şoklara direnen, dinamik ve güçlü bir Türkiye profiline ulaştık’ dedi.

AK Parti Ağrı Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu üyesi Ekrem Çelebi,  Türkiye ekonomisinin büyüme hızının bu yılın sonu itibarıyla yüzde 3,6 olacağının,  2014’teki büyümenin ise yüzde 4 olacağının tahmin edildiğini söyledi. Çelebi küresel düzeydeki ekonomik krizlere rağmen sağlanan büyümenin, hükümetin istikrarlı politikalarıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Ekrem Çelebi, 2014 yılı genel bütçesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin son 11 yılda ortaya koyduğu ekonomik performansının takdir edilecek düzeyde olduğunu söyledi. İstikrarlı ekonomik politikalar sayesinde Türkiye ekonomisinin, bugün etkisi halen süren ekonomik krize karşı iyi direnç gösterdiğinin altını çizen Çelebi, 2010 ve 2011 yıllarında yüzde 9,2 ve yüzde 8,8’lik rakamlarla dikkat çekici büyüme gerçekleştirdiğini söyledi.

KÜRESEL KRİZE RAĞMEN…

Çelebi, dünya ekonomisindeki belirsizlikler ve en büyük ihracat pazarı olan AB ülkelerindeki krize rağmen 2012 yılında yüzde 2,2 büyüme sağlandığına işaret ederek, bu yılın sonu itibarıyla büyümenin yüzde 3,6, gelecek yıl ise yüzde 4 olmasını beklediklerini bildirdi. Çelebi,‘Türkiye bu rakamlarla büyüme de AB ülkelerini ve birçok G-20 ülkesini geride bırakıp, ekonomisi dış şoklara dirençli hale geldi.  İstihdam arttıran güçlü büyüme performansı, sürekli iyileşen kamu finans dengeleri, sağlıklı bankacılık sektörü ve kredibilitesi yüksek Orta Vadeli Program ile risklere karşı güçlü bir manevra alanına sahip hale geldi’dedi.

BÜTÇE AÇIĞI…

Ekrem Çelebi, bütçe açığının Gayri Safi Milli Hasıla’ya oranın her geçen gün düştüğünü de vurguladı. İktidara geldikleri 2002 yılında bütçe açığının GSMH’ye oranın yüzde 11,5 olduğunu, bu yılın sonu itibarıyla ise yüzde 1,2 olacağını bildiren Çelebi, bu oranın AB ülkelerinde Türkiye’den 3 kat fazla olduğuna dikkat çekti. Çelebi, 2014 yılında bütçe açığının Türkiye’de yüzde 1,1, AB ülkelerinde ise yüzde 2,5 olmasının öngörüldüğünü vurguladı.

BORÇLAR AZALIYOR

Milletvekili Çelebi, mali disipline dayalı bütçe politikası sayesinde Türkiye’nin iç ve dış borçlarını hızla azalttığını söyledi. Çelebi, 2002 yılında yüzde 74 olan borcun milli gelire oranının,  2012’de yüzde 36,2’ye indirdiklerini, bu yılsonuna kadar bu oranın yüzde 35’e inmesini, 2014’te ise yüzde 33’e indirmeyi hedeflediklerini belirtti.

FAİZE DEĞİL HİZMETE…

Faiz giderlerinin GSMH’ye oranının iktidara geldiklerinde yüzde 14,8 olduğunu hatırlatan Çelebi, her 100 liranın 43,2 lirası faize gittiğini,  56,8 liranın ise vatandaşa harcandığını ifade etti. Faiz giderlerinin GSMH’ye oranının bu yılsonunda yüzde 3,2 seviyesine ineceğinin tahmin edildiğini söyleyen Çelebi,‘Bugün her yüz liranın sadece 12 lirası faize gidiyor. Kalan 88 lira ülke için harcanıyor’diye konuştu.

DİĞER KALEMLER…

Bütçeden eğitime ayrılan payın yüzde 15. 4 artırılarak 78,5 milyar liraya, sağlık bütçesinin ise yüzde 11 artışla, 75 milyar liraya çıkarıldığını belirten Ekrem Çelebi, diğer sektörlerdeki artışları da şöyle açıkladı.

2005 yılında başlatılan ve giderek genişletilen aile hekimliği uygulaması 2010 yılsonu itibariyle 81 vilayetimize ulaşmıştır. Aile hekimliği için 2014 yılı bütçesinde 4 milyar 510 milyon TL kaynak tahsis edilmiştir. Sosyal devlet olmanın gereği, sosyal güvenlik sistemine aktarılan yüzde 7,1 oranında artarak 77,1 milyar TL olacaktır. Aktarılan kaynaklar emeklilerimizin maaş ödemeleri ve sigortalılarımızın sağlık giderlerinde kullanılacaktır. Hükümetlerimiz döneminde kamu çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bu kesimin mali haklarında gözle görülür bir iyileşme sağladık. 2002 ile 2013 yılları arasındaki enflasyon, yüzde 159,1 oldu. SSK emekli maaşlarındaki artış ise 11 yıllık dönemde yüzde 273,2 olarak gerçekleşti. Tüm bunların yanı sıra, istihdamı teşvik için işveren primlerinde 5 puanlık indirim yapılması, mahalli idarelere daha fazla kaynak ayrılması, tarımsal desteklemelerin artırılması, bölgesel kalkınma hamleleri, üniversitelere daha çok kaynak ayrılması; hükümetimizin önem verdiği ve bu konularda ciddi çalışmalar yaptığı alanlardır.’

Ekrem Çelebi, 2014 yılı bütçesinde 403 milyar 175 milyon lira gelir beklendiğini belirterek, bu rakamın yaklaşık 348 milyar lirasını vergi gelirlerinin oluşturacağını sözlerine ekledi.

 

Tıklanma 2844 defa

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ