Patnos Rehberim Patnos BAL

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 962

Ünlü Şair Cemal Safi Patnos'ta Şiirleriyle Renk Kattı

Cemal Safi Patnos'ta Cemal Safi Patnos'ta www.patnosrehberim.com

Bir Çok Ünlünün Şarkı Sözlerinde İmzası Bulunan, 150 ye yakın şiiri bestelenen Ünlü Şair Cemal Safi Patnos'ta Şiirleriyle Kulakların Pasını sildi.

Patnos ve Dedeli Belediyesinin Katkılarıyla Patnos'a Davet Edilen Cemal Safi, Patnoslulara Unutulmaz Gece Yaşattı.

Şiirleriyle ve Espirileriyle, Şiir Dinletisine gelenleri mest etti.

Program sonunda ünlü şair Cemal Safi programda emeği geçenlere teşekkür ederken Patnos Belediye Başkanı Cem Afşin Akbay ve Dedeli Belediye Başkanı Veysi Durak'a plaket  takdim etti. Şair Safi’ye teşekkür beratı ise Patnos Şiir Severler Tertip Komitesi Başkanı Murat Bahadır tarafından takdim edildi.

Program Cemal Safi hayranlarının kitap imzalatmaları ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Cemal Safi KİMDİR?

1938 yılında Samsun’da doğdu. Babası merhum Mehmet Safi, annesi merhume Ayşe Safi'dir. Öğrenimine Sakarya İlkokulu'nda başladı. Samsun Sanat Okulunda son verdi. Cemal Safi evli ve üç çocuk babasıdır. İlk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış 'tır. Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi. Türk Dil Kurumu tarafından Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi. Eminescu madalyası başta olmak üzere defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT'nin Yılın Şair'i gibi sayısız ödüle layık görüldü. Şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutça'ya çevrildi.Şiirlerinin bir bölümünü topladığı, Vurgun (1978), Sende Kalmış (2000) ve Kıyamete Kırk Kala (2002) adlı kitapları yayımlandı. Şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay’da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali 'ni organize etmektedir. Tek Hece - Aşk şiirleri ile tanınmaktadır.

Tıklanma 4374 defa

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ