Patnos Rehberim Patnos BAL

İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nelerdir?

İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nelerdir?
İnsülin Direnci Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan insülin direnciile ilgili son zamanlarda çok fazla şey duyar olduk. Peki insülin direnci nedir, belirtileri nelerdir? Gelin hep birlikte insülin direncinin ne olduğuna ve belirtilerine bir göz atalım.

insülin direnci nedir

İnsülin direnci kötü bir yaşam tarzı ve kötü bir beslenme alışkanlığı ile birlikte ortaya çıkan, hücrelerin kan şekerine duyarsızlaşması olarak ifade edilebilir. Her ne kadar bir hastalık olarak belirtilmese de insilin direnci olan birey gerekli tedbirleri alamazsa sahip olduğu insülin direnci zamanla birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Yani kısacası insülin aslında bir alarm sistemi gibidir. Bize uyarı veriyor. Diyor ki gerekli tedbirleri al yoksa hastalık geliyor.

insülin direnci belirtileri

İnsülin direnci belirtileri için çok fazla belirti var diyebiliriz. Aşağıda paylaşacağım listedeki belirtilerden sizde de varsa yapmanız gereken en doğru şey en kısa zamanda doktora gidip insülin direnci hesaplama işlemini yapmanız olacaktır. 1- Çabuk acıkma, geç doyma 2- Yemeklerden kısa bir süre sonra tekrar acıkma hissi 3- Elde ve ayakta titreme 4- Soğuk soğuk titreme ve baygınlık hissi 5- Tatlı yeme isteği 6- Giderek kilo alma 7- Ailede şişman kişilerin bulunması İnsülin direnci belirtileri sizde varsa insülin direnci hesaplama testi (HOMA-IR) yaptırmalısınız. Yaptığınız test sonucu insülin direnciniz varsa insülin direncini kırmak için gerekli tedbirleri almalısınız. Tabi tedbirleri siz kendi kafanıza göre almamalısınız. Gittiğiniz doktor veya diyetisyen yardımını alarak gerekli tedbirleri alıp insülin direncini kırıp hayatınızdan tamamen çıkarmak hem daha kısa sürecektir hem de daha sağlıklı olacaktır. İnsülin direnci ile ilgili detaylı bilgilere aşağıda paylaşacağım siteyi kullanarak ulaşabilirsiniz. Sitede ayrıca insülin direnci hesaplama işlemini yapabileceğiniz gibi insülin direnci ile ilgili kafanıza takılan sorulara cevap olabilecek birçok şey de bulabilirsiniz.

Tıklanma 154 defa

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ

  • Varsayılan
  • Başlık
  • Tarih
  • Rastgele