Patnos Rehberim Patnos BAL

Ressam Cemal Karageyik

Cemal Karageyik, 1975 yılında  Ağrı Patnos ilçesi Taşkın köyü, Harabeketi mezrasında dünyaya gelen, çiftçi bir ailenin oğlu, 19 kardeşten biridir. Hiç okula gitmeyen Cemal Karageyik kendi gayret ve çabası ile okuma yazmayı öğrenir.  Karageyik, köy hayatını yaşamakla beraber, ALLAH'ın ilham yoluyla verdiği üstün yeteneğıyle, imkanları olmadığı halde bulunduğu ortamın şartlarını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışarak, doğa ortamında bulunan çalı çırpı uclarını yakarak içten gelen duygularını herhangi bir kağıt benzeri vs. üzerine resmederdi. O zaman bulunduğu konumdan resim'in bir sanat olduğundan habersiz, gelen ilhamın verdiği güçlü iradesiyle her geçen gün gelişerek resime olan azmini güçlendirirdi. Bu azimle, ilkel ve sıradışı imkanlarla resimler yapmaya taki 1990 tarihine kadar devam etti. 1990 tarihinde mezraya elektriğin gelmesiyle TV vasıtasyla resim'in bir sanat olduğunu öğrenir ve artık doğal yeteneğiyle doğal imkanlarla değil resim malzemeleriyle resim yapmaya başlar. Bu heyacanla Cemal Karageyik gün geçtikçe sevincini yüze, yeteneğini ikiye katlayarak resim çalışmalarına devam eder. Artık hem görsel hemde derin manalar içeren tablolar yapmaya adım atar ve 1991 yılında yaptığı ilk tablosunu büyük sevinçle imzalar. 1995 tarihine kadar bir kaç tablo'ya imza atar. 1995 tarihinde vatani görevini yapmak üzere izmir yeni foça jandarma komando er eğitim taburunda askerlik görevini yapmaya başlar. acemi birliğinde  taburunda atış birinciliği ve spor ikinciliği alarak  keskin nişancı görevine seçilir. Usta birliğinde de zaman zaman askeri keşifler çizer ve böylece askerlik görevini üstün başarıyla  ödül ve başarılı belgeler alarak  tamamlar. Tekrar yarıda bıraktığı mesleğine devam ederek, 1998 tarihine kadar yaptığı tablolarını sergilemek üzere, ilçe kaymakamlığına müracaatı üzerine, kaymakamlık sanatçının o tarihe kadar yaptığı eserlerini ilçe halk eğitim salonunda sergiler ve böylece sanatçı ilk kişisel  sergisini açar.
Zamanın Kaymakamı Kamil Kıcıroğlu sanatçının resim eğitimini almak üzere İstanbul’a gönderir. Sanatçı İstanbul’da Ünlü Ressam İlhan Kılınç’la tanışır ve bir müddet onun yanında kalır sonra ayrılır. Sanatçının Akademi İstanbul Mimar Sinan gibi yüksek okullara müracaatı olur. Bu okullarda eğitim 4 yıl olunca sanatçının maddi imkanları olmayınca bunları kabul etmez. Sanat aşkıyla İstanbul ‘u adeta tarar  ve nihayet   resim eğitimini yabancı hocaların ders verdiği özel resim kursunda alır ve eğitimini üstün başarıyla tamamlar. Sanatçı, sanatını memleketinde devem etmek üzere  memleketi olan Ağrı Patnos’a geri döner. Sanatçı daha sonra 2003 - 2004 yıllarında  Ankara’da ünlü ressam Asım Yücesoy ile tanışır.  Yücesoy, sanatçının beraberinde getirdiği tablolarını beğenerek takdirle karşılar ve sanatçıyı hocalık yapmak üzere açılan bazı resim kurslarına gönderir . Sanatçı  Ankara ve memleketi Ağrı’da resmi ve özel kurumlarda hocalık teklifini alır.  Ayrıca ağrı askeri alayında, arazi proje çizme teklifleri alır  ve kısa bir süre arazilere çıkarak projeler çizer. sanatçı 2011 yılında patnos  lisesinde açılan yağlı boya resim kursunda resim eğitimi vermek üzere patnos kaymakamlığına müracaatı olur, ve sanatçı patnos lisesine gönderilir.
Cemal Karageyik Ünlü Ressam Asım Yücesoy'un kurucusu olduğu, ünlü ve emektar Türk sanatçılarımızın da üyesi oldukları (turkıshpaintings.com) sitesine günümüz türk sanatçısı olarak seçilmiş ve kayıtlıdır. Kendi atölyesinde resim yapmaya devam eden sanatçı , bir çok alanda kendini geliştirmiş olup çağdaşlarına göre bilgi ve kabiliyet donanımlıdır.  Özel yetenekleri: küçük yaşlarda yürüyen robot, gerçek uçabilen oyuncak helikopter, yürüyen tank, el bombası, sessiz tabanca. gibi değişik çalışmaları oldu. Bir kısmını başardı bazılarında ise imkanların yetersiz olması nedeniyle yarıda kaldı. Kendine has bir yazısı olan sanatçı, kendi plan ve projelerini geliştirdiği bu özel yazısında muhafaza etmektedir. Ayrıca eserlerinde altın oran tekniği kullanan, dünyada gelmiş geçmiş çok nadir sanatçılardan biri olan Karageyik  dünya sanat literatüründe rastlanmayan, aylarca deneyler yaparak başardığı, ve yapması bir hayli maliyet ve zaman isteyen güreceli tekniği ve daralta tekniği adını verdiği projeleri bulunmaktadır. ayrıca dünyada bir ilk olan guinnes rekorlar kitabına girebilecek cumhurbaşkanlığı ilgilendiren bir çalışmasını  Cumhurbaşkanlığına sunmuş ve ilgi görmüştür.
             İnsalanları Yaratıcının Müthiş Sanatı olarak gören Karageyik, her insan ALLAH'ın imzalı ayrı birer tablo'su olarak görmektedir. Karageyik Hiçbir Siyasi grup ve eylemin içinde olmamıştır.
Sanatçının Resmi Web Siteleri: www.ressamtablolari.com    -   www.cemalkarageyik.com

Tıklanma 6445 defa