Patnos Rehberim Patnos BAL

Uyarı

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 962

Patnos'ta ''Oyuncakhane'' açıldı

Ağrı'nın Patnos’ta Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kurulan ‘’Oyuncakhane’’ törenle açıldı.

Patnos İlçe emniyet Müdürülüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında açılışı gerçekleştirilen,Oyuncakhane nin  açılışına İl emniyet Müdürü Bayram Coşkun,Patnos Kaymakamı Üzeyir Yılmaz,Patnos belediye Başkanı vekili Orhan Tutak,Dedeli Beldesi Belediye Başkanı Ekrem Geçer,İlçe Emniyet Müdürü Cüneyt Yaman,Akp İlçe başkanı Fatih Işık,Sivil Toplum Kuruluşutemsilcileri ve okul idarecileri katıldı. SODES kapsamında yaptırılan kütüphanenin açılış kurdelesini İl emniyet Müdürü Bayram Coşkun,Kaymakam Üzeyir yılmaz,Belediye Başkanı vekili Orhan Tutak birlikte kesti. Burada bir konuşma yapan İlçe Emniyet Müdürü Yardımcısı,Kazım Günay Demiralay,şu an Oyuncakhanemizde,2603 adet oyuncak bulunduğunu belirterek, "Türkiye’de İkıincisi yapılan hem eğitim hem de oyun anlamında çocuklarımıza çok şey kazandıracak bu projemiz üç yıl sürecek diyen Günay,“Çocukların hayatta yapmaktan en çok keyif aldığı şey nedir?” diye sorarsak birçok insanın aklına gelecek ilk yanıt “oyun oynamak” olacaktır. Oyun insanlar için doğumdan sonra başlayan ve hayatın büyük bir bölümünde, hatta bazı insanlar için yetişkinlikte bile devam eden bir etkinliktir. Doğumdan sonra yeni doğan bebeğin taklit etme yeteneğine bağlı olarak geliştirilen oyunlar varken bebeklik, ilk çocukluk ve son çocukluk dönemlerinde farklı oyun türleriyle karşılaşırız. Hatta teknolojinin ilerlemesi ve play station gibi bilgisayar oyunlarının da çıkmasıyla oyun oynamak sadece çocuklara özgü bir etkinlik olmaktan çıkmış ve her yaşta görülmeye başlanmıştır. Peki, oyun nedir? Çocuklar neden oyun oynar? Bunları hiç düşündünüz mü?

Oyun Nedir?
Oyun çocuğun hiç kimseden öğrenemeyeceği konuları, kendi deneyimleriyle öğrenmesi yöntemidir. Çocuklar için oyun sonucu düşünülmeden, zevk almak, eğlenmek amacıyla girişilen bir etkinliktir. Fakat oyun oynamanın çocuk gelişiminde önemli katkıları vardır. Çünkü, oyun hem zihinsel gelişimin aynası olan hem sosyal becerilerin öğrenildiği hem de duygusal boşalımın sağlandığı bir ortamdır.

Sonuç olarak, çocuklar sadece zevk aldıkları için oyun oynasalar da, oyunun onların gelişimine önemli katkıları vardır. Oyun çocukların bedensel, sosyal, dil ve
zihinsel gelişimini desteklemektedir. Çocuklar oyunlarında gerçek hayatın minyatürlerini kurarlar. Dolayısıyla çocuğunuzu oyun oynarken incelediğinizde, onu nelerin etkilediğini, yaşadıklarını nasıl algıladığını ve bunlardan nasıl etkilendiğini görebilirsiniz. Bütün bunların yanısıra, çocuğunuzla oyun oynayarak talep ettiği ilgiyi ona en güzel biçimde verebilir ve onunla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Bizim bu proje kapsamında her gün yaklaşık 20 öğrencimizi kabul edip burada ağırlayacağız,bu projemizde emeği geçen her kese teşekkür ediyorum " dedi.

Tıklanma 6466 defa